Dr. Üzeyir Garih

Yazgımız yeni ve iyi fikirler üretmekle iyileşir.

1929’da İstanbul’da doğan Alarko Holding Kurucu Eş Başkanı Dr. Üzeyir Garih, 1951 yılında İ.T.Ü.’den Makina Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

1954 yılına kadar Carrier Corp. Türkiye Şubesi’nde Tesisat Mühendisliği görevini sürdürerek bu konuda ihtisas yaptı. 1954 yılında İshak Alaton’un teklifi ile iki kişilik Alarko Kollektif Şirketi’nin ortağı oldu. O tarihten beri gün geçtikçe gelişerek 1973 yılında holdingleşen ve bugün 6.000 çalışanıyla, Taahhüt, Enerji, Sanayi ve Ticaret, Turizm ve Arazi Geliştirme olmak üzere 5 sektörde faaliyet gösteren Alarko Şirketler Topluluğu’nda İshak Alaton’la birlikte başkanlık görevini aralıksız olarak sürdürdü.

Dr. Üzeyir Garih, Alarko Holding’deki görevlerinin dışında TÜSİAD, DEİK, MESS, Loyd Vakfı, YPO, Sisav, Rotary, Lions, Propeller, İstanbul Sanayi Odası Meclisi, Turizm Yatırımcıları Derneği, AIESEC ve benzeri yerli yabancı birçok vakıf ve derneklerin yönetim ve danışma kurullarında faal bir rol oynadı. Ayrıca, Türk Belçika İş Konseyi (DEİK) ile TOKYAD (Toplu Konut Yapımcıları) Derneği’nin başkanlığını yürüttü.

Özellikle yönetim, organizasyon ve ekonomi ile ilgili yazıları Radikal, Turkish Daily News, Milliyet ve Akşam gazetelerinde haftalık ve Babıali Dergisi'nde aylık periyotlarla yayınlanmış olan Dr. Üzeyir Garih’in önde gelen hobisi, gençlerin eğitimi ile uğraşmaktı. Gençlere olan sevgisi ve inancı ile yurt içi ve yurt dışındaki birçok üniversitede toplantı, panel ve konferanslara katıldı.

Uluslararası arenada ve yurt içinde pek çok özel ödülün sahibi olan Dr. Üzeyir Garih, Alarko Eğitim - Kültür Vakfı tarafından yayınlanan 'Deneyimlerim' adlı 6 cilt, 'İş Hayatımdan Kesitler' adlı 1 cilt ve Hayat Yayınları tarafından, ‘Üzeyir Garih Kitaplığı’ adı altında yayınlanan 8 cilt kitabın yazarıydı.

Yeditepe Üniversitesi MBA programında organizasyon konusunda dersler veren Dr. Üzeyir Garih, 1984 yılında İ.T.Ü.’den Fahri Doktor ünvanı ile taltif edildi, 1990 yılında Filipinler Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolosu görevini üstlendi.

Lea Garih ile evli olan Dr. Üzeyir Garih iki çocuk ve altı torun sahibiydi.

25 Ağustos 2001’de vefat eden Dr. Üzeyir Garih, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmekteydi.

1954 yılında İshak Alaton’un teklifi ile iki kişilik Alarko Kolektif Şirketi’ni kurdu.