Alarko'da ben yok, biz varız.

 • 2 Eylül 1927 tarihinde İstanbul’da doğan Alarko Holding Kurucu Ortağı İshak Alaton, 1942 yılına kadar Şişli Terakki Lisesi’nde okudu.

  1946’ da Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, askerliğini 1947-1948 yıllarında yedek subay olarak Polatlı Topçu Okulu’nda yaptı.1951 yılında İsveç’e giderek, iş hayatına Motala Lokomotif Fabrikası'nda kaynak işçisi olarak başladı. Bir yıllık kaynak işçiliği sırasında gece kurslarına giderek teknik resim öğrendi ve aynı fabrikada teknik ressam olarak iki yıl daha çalıştı.

  Alarko Holding Kurucu Ortağı İshak Alaton, Dr. Üzeyir Garih ile birlikte Karaköy’de Vefai Han'da küçük bir yazıhanede Alarko Kolektif Şirketi’nin kuruluşuna imza attılar.

  1954 yılı başında Türkiye’ye dönen İshak Alaton, aynı yıl Dr. Üzeyir Garih ile birlikte Karaköy’de Vefai Han’da küçük bir yazıhanede Alarko Holding’in nüvesini oluşturan Alarko Kolektif Şirketi’nin kuruluşuna imza attı. 1954 yılında, Dr. Üzeyir Garih ve İshak Alaton’dan oluşan Alarko Holding’in iki kişilik kadrosu, apartman kaloriferi tesisatçılığı hizmeti ile Türk sanayi dünyasındaki ilk adımı gerçekleştirdi.

  1973 yılında Alarko’nun halka açık bir Holding olmasından beri üstlendiği Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 15 Mayıs 2015 tarihinde Alarko’yu birlikte kurduğu merhum Dr. Üzeyir Garih’in oğlu Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Garih’e devrederek “Alarko Holding Onursal Başkanı” unvanını aldı.

  Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etüdler Vakfı (TESEV) ve Açık Toplum Vakfı kurucularından olan İshak Alaton, İsveçce, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmekteydi.Ayrıca, İsveç “Birinci Sınıf Kuzey Yıldızı Nişanı” ve “İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı” sahibi olan İshak Alaton, 1998-2012 yılları arasında Güney Afrika Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevini üstlenmişti.

  1958 yılında İsveç' de Margarete von Proschek ile evlenen İshak Alaton, iki çocuk, üç torun sahibiydi.

 • Bilgiye Susamışlık

  Bugün altmış televizyon kanalı, günün yirmi dört saatinde dış dünyayı Anadolu gençlerinin evine getirdi. Bu büyük değişim, gençlerin bakış açısını genişletti.Zihinsel jimnastik oyunları, sebep-sonuç-tedbir zincirini kurmada ve mantıklı çözümler üretmede, gençliğe büyük katkı sağladı. Belki de en önemlisi, gençlik bugün ''hiçbir şey bilmediğini bilir'' noktaya geldi. Bu noktadan sonra bilgilenme yarışına girme heyecanını yaşamaya başladı. Türkçe'nin yeterli olmadığını, en az İngilizce'yi, belki de yanında Almanca'yı veya Rusça'yı öğrenmenin önemini kavradı. Başarıyı Türkiye'nin sınırları dışında arayan gençler hızla çoğaldı.

  İş dünyasında geçerli kurallar arasında, ''Sorumluluk verilmez, alınır.'' kuralı bugün Anadolu gençliğimize yeni bir yönetim felsefesi arayışını yansıtıyor. Yeni kuşak girişimci Türk Gençliği, Avustralya'nın çöllerine ya da Sibirya'nın karanlık köşelerine gitmeyi göze alacak kadar kendine güveniyor. Bu gençliğin dış dünyadaki başarılarına bizler büyük katkıda bulunabiliriz. Onlara yol göstermede, uzun yılların birikiminden onları yararlandırmada bizlerden destek bekliyorlar. Bu desteği vermek bizim için bir borçtur.

  Özellikle de o yörelerde doğup büyümüş, ve sonradan İstanbul veya diğer büyük şehirlerimizde başarılı olmuş sanayici iş adamlarımızın, doğdukları yörenin insanını unutmadıklarını ve onlara yeni iş sahaları açacak yatırımları planlayacaklarına inanıyorum. Bu yolda son zamanlarda gördüğüm nispeten küçük ancak anlamlı yatırım projeleri, bu müspet yolda zihinsel bir heyecanın başladığını bana müjdeliyor.

 • Sorumluluk verilmez, alınır.

  Akıllı adamlar işleri iyi yönetir, akil adamlar akıllı adamları yönetir.

  Artan rekabete rağmen bugün başarılı olmanın, düne göre daha kolay olduğunu savunuyorum.

  Görüş ve Öneriler

  Alarko'da ben yok, biz varız.

  Görüş ve Öneriler

  Hayatınızı akıllı bir şekilde planlamanız, evvela kendinizi iyi tanımakla başlar.

  Görüş ve Öneriler

  Hayatın zenginliği uçsuz, bucaksız… Tükenmez… Hepsi de sizin için yaratılmış… Yeter ki onları görün!

  Görüş ve Öneriler

  Devletler, ekonomileri kadar güçlüdür.

  Görüş ve Öneriler

  Toplumun dertlerine sahip çıkmanız ve çare üretmeye çalışmanız, size toplumda saygınlık kazandıracaktır.

  Görüş ve Öneriler

  Bildiğiniz gibi, bakıp da görmemek mümkün! Siz, görmeye, duymaya, hissetmeye hazır mısınız?

  Görüş ve Öneriler

  İnsanın kendini tanıması, sanıldığından daha zordur, zira yaşınız ne olursa olsun, şimdiden kalıplaşmış bazı önyargılarınız vardır.

  Görüş ve Öneriler

  Dürüst ol.. Düşünce dürüstü ol.

  Görüş ve Öneriler

  Arada bir, önyargılarını sorgula.

  Görüş ve Öneriler

  Önce kendine güven, sonra herkese güven duy ve güven ver.

  Görüş ve Öneriler

  İleride senin de yazacak bir hayatın olacaktır, onu şimdiden planla.

  Ortaklığın sırrı; farklılık iyidir diyebilmek.

  Lüzumlu Adam

  Bedeli ödenen şeyler kalıcı olur.

  Lüzumlu Adam

  Başarısız olmak faydalıdır.

  Lüzumlu Adam

  Mutluluk evde başlar.

  Lüzumlu Adam

  Zamanın ruhunu yakala, çağının ilerisinde yaşa.

  Lüzumsuz Adam

  Akıllı insan için hayat ders almakla geçer.

  Lüzumsuz Adam

  Yeteneğe sınırlı bir süre için fırsat verilir.

  Lüzumsuz Adam

  Ne kadar yaşadığın değil, nasıl yaşadığın önemli.

  Lüzumsuz Adam
 • Görüş ve Öneriler 2000

  Görüş ve Öneriler 2000

  Lüzumlu Adam 2012

  ALFA

  Lüzumlu Adam 2012

  Lüzumsuz Adam 2012

  ALFA

  Lüzumsuz Adam 2012