Her adımımızı sağlam bir gelecek için atıyoruz.

1954 yılında, İshak Alaton ve Dr. Üzeyir Garih tarafından, bir kolektif şirket olarak kurulan ve 1973 yılında holdingleşen Alarko; 1974 yılında halka açıldı. Bugün, 70 yıllık köklü geçmişi, 7 farklı faaliyet alanı, uluslararası yabancı ortaklıklar olmak üzere toplam 26 kuruluşu, 7.000 çalışanı ve 2022 sonu itibariyle yaklaşık 74 milyar TL kombine cirosu ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biridir.

70

Yıllık Tecrübe

7

Faaliyet Grubu

41

Kuruluş

Frame 4896

Alarko Holding; yarattığı lider markaları, farklı alanlardaki tecrübe ve bilgi birikimi, yüksek teknolojiye sahip AR-GE yatırımları, üretim kapasitesi, ulusal satış ağı, uluslararası projeleri ve global rekabet hedefi ile Türk ekonomisinin en güçlü firmaları arasındadır. Alarko Holding, kuruluşundan itibaren ödün vermediği kurumsal etik değerleri, tüm ürün ve hizmetlerinde uyguladığı üstün kalite ilkesi ve insana yatırım politikası ile güven ve saygınlığın simgesi olmuştur.

 

Yurt içinde ve yurt dışında ürettiği anahtar teslimi projeler ile Taahhüt Grubu global ölçekli projeleri hayata başarı ile geçirmeye devam etmektedir.

 

Uluslararası arenadaki ve ülkemizdeki enerji tüketimi artışını dikkate alarak yatırımlarına hızlı bir şekilde devam eden Enerji Grubu; Enerji Üretimi ve Enerji Dağıtımı yanında Enerji Ticaret faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Özelleştirme ile 2009’da devralınan Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. MEDAŞ, yüzölçümü olarak Türkiye’nin yaklaşık %10’una tekabül eden bir alanda elektrik dağıtım hizmeti vermektedir. İşletmede bulunan hidroelektrik, doğalgaz ve termik santral projeleri yanında, Türkiye’nin ilk fotovoltaik (PV) güneş enerjisi santralı 2012’de üretime başlamıştır.

Kuruluşundan itibaren ödün vermediği kurumsal etik değerleri, tüm ürün ve hizmetlerinde üstün kalite ilkesi ve insana yatırım politikası ile güvenin ve saygınlığın simgesi

Isıtma, havalandırma, klima ve pompa üretimi, satışı ve satış sonrası hizmetleri ile Sanayi ve Ticaret Grubu, istikrarlı ve başarılı bir şekilde büyümesini sürdürmüştür. Ayrıca, Alarko Sanayi ve Ticaret Grubu’nun 1998 yılında klima alanında dünyanın lider firmalarından Amerikalı Carrier şirketi ile kurduğu stratejik ortaklık, Alarko Carrier’ı doğurmuş ve tüm gruba ivme kazandırmıştır.

Turizm Grubu, 20 yılı aşan know-how’ı ile uluslararası alanda hızla büyüyen “leisure” sektörünün Türkiye’deki ilk temsilcisidir. Bünyesindeki Hillside Beach Club, Hillside City Club, Cinecity Sinemaları ve Sanda Spa işletmeleri ile her zaman “rekabet üstü” olmayı hedeflemektedir.

50 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimiyle geliştirdiği tüm projelerde fark yaratan Arazi Geliştirme Grubu, 2000’li yılların en prestijli markalarından Alkent’i yaratmıştır.

Alarko Topluluğu yeni yatırımlarını sürdürülebilir kalkınma odaklı faaliyet alanlarında gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Tarım alanında; seracılık faaliyetleri ile sağlıklı ve modern tarımı küresel anlamda büyük ölçekte gerçekleştirmeyi planlamakta, jeotermal kaynakları kullanarak ekonomiye katkıda bulunmayı, döngüsellik çerçevesinde mikro granül ve organomineral gübrecilik faaliyetlerini sürdürmeyi, tohumculuk çalışmalarıyla Türkiye gen havuzuna katkıda bulunmayı ve gıda sanayisinde öncü çalışmaları sayesinde sağlıklı ve yenilikçi ürünler ile küresel faaliyetlerde bulunmayı hedeflenmektedir.

Alarko Holding bütün faaliyet alanlarındaki global ölçekli projeleri ile Türkiye’ye değer katmaya devam etmektedir.

About Img2