Türkiye İyi Olacak


YIL 1998... İzzet Garih, bir gün babası Üzeyir Garih’in Alarko Holding'deki odasına girdi. Baba Garih, işle ilgili kısa görüşme sırasında şu mesajı verdi:

- Bak oğlum, benim sana bırakacağım en büyük miras, tavsiyelerimdir.

İzzet Garih, bunun üzerine arada babasının odasına girip, tavsiyelerini almaya çalıştı. Ancak, iş ortamında uzun konuşmak pek mümkün değildi. Babasına gözlemini aktarıp, çözüm istedi:

Babacığım, kitabında tavsiyelerini herkesle paylaştın. Ben senin oğlunum. Tavsiyeler konusunda bana torpil geçemez misin?Üzeyir Garih, oğluna torpilin ipucunu verdi:
Seninle sohbet ederiz, içinden kendi bahşişini ayıklarsın.Uzun sohbet için şu formülü önerdi:
Ayda bir pazar günü öğlenden sonra 2 saat çay-kahve eşliğinde sohbet edelim. Sen de notlarını al.İzzet Garih, New York seyahati sırasında Columbia Üniversitesi kampüs turu sonrasındaki sohbetimizde babasıyla yaptığı sohbetleri bir kitapta toplamayı düşündüğünü aktardı:
1998'den, vefat ettiği Ağustos 200l'e kadar rahmetli babamla 38-40 pazar sohbeti yaptık. Benim için çok önemli notlar aldım. O notları toplumla paylaşmak istiyorum.Ardından babasının bazı önemli mesajlarını paylaştı:
Para alkol gibidir. Kazandıkça insanı şımartabilir, sarhoş edebilir. Aynı zamanda büyük para kaybı, insanı depresyona sokabilir... Üzeyir Garih, oğluna parayla mekanik ilişki kurmak gerektiğini anlattı:- Kazanınca sarhoş olma, kaybedince depresyona girme...Baba Garih, parayı insan vücuduna benzetti:
Bir işten para kazanınca, hemen başka bir işe yatırma. Parayı dinlendirmek gerek. Nasıl ki insanın dinlenmeye ihtiyacı varsa, para da dinlendirilmek ister. Paranın "kutsal" yönüne işaret etti:Parayla çocuklarını okutuyorsun, yoksullara yardım yapıyorsun. Dolayısıyla paranın kutsal tarafı vardır. O nedenle cüzdanını yere düşürme, yerde bırakma. Oğluna sık sık yoksullara yardım tavsiyesini tekrarladı:Kazandığın paranın gereken miktarını yoksullara ver. Yoksa sistem seni beslemez.Üzeyir Garih, iş konusunda da şu noktanın altını çizdi:
- Eğer dürüstsen, projen de doğruysa para gelir, seni bulur. Çünkü, para da park edecek güvenli yer arar.İzzet Garih le New York seyahati sırasında rahmetli Üzeyir Garih’i sıklıkla andık. Vesileyle Üzeyir Bey'e Allah'tan rahmet diliyorum...

Çok Dostu Olan En GüçlüdürÜZEYİR Garih, oğlu İzzet Garih'e bir gün şu mesajı verdi:
En büyük güç, para değildir. En güçlü olan, en çok dostu olandır.Sonra ekledi:
Senin gücün, seni seven dostlarının enerjilerinin toplamı kadardır...

Sahilde, Sandalda Sana Aşı YapardımÜZEYİR Garih bir gün oğlu İzzet Garih e 12 yaşındaki günlerini anımsattı:
Sen 12 yaşındayken arada sahilde yürür, kimi zaman da sandala binip kürek çekerdik. O sırada ben sana bir anlamda "aşı yapardım. Yani, hayatı, hayata bakışımı anlatırdım.Ardından tavsiyesini aktardı:
Sen de çocuklarına "aşı' yapmayı ihmal etme...

En Büyük Banka Hesabı İyiliktirALARKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Garih, grubu İshak Alaton'la birlikte kuran babası Üzeyir Garih in bir benzetmesini aktardı:
Bank of Favor (BOF-İyilik bankası).Ardından anlamını açtı:
Babam, "En büyük banka hesabın, yaptığın iyiliklerdir" derdi.Sonra babasının şu mesajını aktardı:
BOF, insanın okyanusa attığı iyilikler toplamıdır.

Türkiye İyi OlacakALARKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Garih, babası Üzeyir Garih’ten tavsiyelerin küçük bir bölümünü aktardıktan sonra şu mesajı verdi:
Yakın ve orta gelecekte Türkiye iyi olacak. Kişi başına 15-16 bin dolarlık gelir düzeyine kısa sürede ulaşacak...

Holding Başkanı 5 Yılda Bir DeğişecekİZZET Garih, Alarko Holding'in temellerini babası Üzeyir Garih'le birlikte atan İshak Alaton'un vefatından 1.5 yıl önce Yönetim Kurulu Başkanlığını kendi isteğiyle bıraktığını belirtti:
Rahmetli İshak Bey, bana güvendi, görevi devretti. Vefatına kadar Onursal Başkanımız olarak başımızda durdu.Holding başkanlığının iki aile arasında hangi yöntemle yürütüleceğini merak ettim, anlattı:
Babamla İshak Bey, 5'er yıl dönüşümlü başkanlık yaparlardı. Bundan sonra da öyle olacak. Başkanlık iki ailenin fertleri tarafından 5'er yıl yürütülecek. Benim 5 yılım bitince başkanlık Alaton Ailesi'ne geçecek.Alarko Grubunda hisselerin iki aile arasında yüzde 50-50 paylaşıldığını anımsattı:
Holding Başkanlığı görevini devraldıktan itibaren Alaton Ailesi hep destek verdi. Bana güvenini ortaya koydu.

ABD'ye 100 Milyon Dolarlık İhracatımız VarİZZET Garih, New York'ta adaşı İzzet Benadrete ile buluştuğunda ben de yanındaydım. Benadrete, kartını uzattı, şirketin adı dikkatimi çekti:
EDPA USA Inc. Yönetim Kurulu Başkanı.Akın Holding in EDPA Dış Ticaret ini anımsadım: Dış ticaret şirketlerini rahmetli Turgut Özal kurdurmuştu. Daha sonra bir bölümü kapandı. EDPA’ nın faaliyetini sürdürdüğünün farkında değildim. Benadrete, EDPA USA Inc.'te Nuri Akın'la ortak olduklarını vurguladı:
Yılın 6-8 ayını ABD'de geçiriyorum. ABD'ye 100 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz.

Türkiye İyi Olacak

Son Haberler

Alarko Holding, Cumhuriyet’in 100. Yılında “Cumhuriyet’in Geleceği Genç Öğretmenler” Projesini Başlatıyor
01.12.2023

Alarko Holding, Cumhuriyet’in 100. Yılında “Cumhuriyet’in Geleceği Genç Öğretmenler” Projesini Başlatıyor

Alarko Holding’in Girişim Öncüleri Projesi’nde Kazanan Girişimciler Ödüllerini Aldı
01.12.2023

Alarko Holding’in Girişim Öncüleri Projesi’nde Kazanan Girişimciler Ödüllerini Aldı

Alarko Holding’den Depremden Etkilenen Çocuklara Burs Desteği
30.11.2023

Alarko Holding’den Depremden Etkilenen Çocuklara Burs Desteği