Alarko CEO'su Ayhan YAVRUCU: 2018'den Daha Umutluyum


Biz hep zorluklarla yaşadık bu ülkede. 1972 yılından beri iş hayatındayım. 5 yılı devlette, 40 yılı özel sektörde geçti. 10 dolara muhtaç olduğumuz yılları da, insanların cebinde 10 doları var diye yargılandığı yılları da yaşadık. Ben şunu gördüm hep; serbestleşme ama başıboş bir serbestleşme değil, regüle ederek serbestleşme Türkiye'ye hep kazandırdı. 2017’de dünya konjonktüründeki belirsizliklerle birlikte geçtiğimiz yıl iniş ve çıkışları ile çok da kestirilemeyen zor bir yıl oldu. Ben 2018'den daha umutluyum. ABD'nin ulusal güvenlik stratejisinin İran üzerine odaklanmasının Ortadoğu'da nasıl bir destabil bir ortam yaratacağını kestiremiyorum. Ama Irak ve Suriye'nin bir stabiliteye doğru gitmesi Türkiye için çok önemli bir fırsat. Sanayicimiz, müteahhidimiz, ihracatçımız için bu iki pazarı ve Afrika'yı çok önemsemeliyiz.

TURİZMDE POTANSİYEL DAHA YÜKSEK
Ben turizm açısından 2018'e çok daha umutlu bakıyorum. 2017 de iyiydi ancak Türkiye'nin potansiyeli bu değil. Türkiye bugün 50 milyon turisti, 50 milyar dolarları, 100 milyar dolarları konuşmalı. Kıbrıs'taki yatırımımıza bu yıl başlıyoruz, inşallah 2019'da bitireceğiz. Enerjide 1.2 milyar dolarlık yatırımımızı tamamladık. Birinci ünite Kasım başı devreye girdi, şimdi ikinci ünite devreye giriyor.

ENERJİDE POLİTİKA DEĞİŞMELİ
Enerjide kamunun politikaları bence değişmeli. Fiyat serbest olsa, piyasa kendi kendini regüle eder. Devlet burada, enerji kıtlığı yaratmayacak şekilde arzı da düzenlemeli. Fiyatı da bu alana yatırım yapanların hayatiyetini devam ettirebileceği seviyede belirlemeli. Umut ediyorum 2018'de bir düzenleme yapılacak. Alarko olarak, enerjide bu sıkıntılar devam ederse, özellikle yenilenebilir enerji alanında hidrolikte, güneş ve rüzgar konusunda ortaya çıkabilecek imkanları değerlendirebiliriz.

YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİKTE HER PAZARI ZORLUYORUZ
Yurt dışında yap işlet devret olarak yapılacak en büyük işlerden biri olan, Kazakistan'daki otoyol projesine başlıyoruz. 16 yılda 1.5 milyar dolar gelir getirmesi öngörülen, 530 milyon dolar yatırımı olan çok büyük bir proje. Kazakistan'daki bazı yeni projeler için çalışmalar yapıyoruz. Biz orada mevcut işimize ilave bir ray oluşturduk, müteahhitlik tarafımıza yatırımcı tarafımızı da ekleyerek yurt dışında büyük yap işlet devret projelerine odaklanıyoruz. Hem inşa etmek, finansmanını sağlamak ve işletmek... Bunu Avrupa'da da Afrika'da da yapacağız. Müteahhitlikte bu yeni rayla daha da başarılı olacağımıza inanıyorum.

DÖVİZ KURU ÇOK ÖNEMLİ
Döviz kurlarının seyri ve kömür fiyatı bizim için bu yıl çok önemli. Şirketler yatırımları uzun vadeli dolarla borçlandığı için kurlar bugün işimizden önemli hale geldi. Bir miktar para kazanıyorsunuz, kurdaki yüzde 3'lük artışla hepsini kaybediyorsunuz. Gözümüz tabii ki işimizde olacak. Hedging mekanizmalarına çok önem vermek zorundayız. Ben doların bu yılsonunda da 4.10-4.15'e geleceğini öngörüyorum. Yüzde 11-12 enflasyon Türkiye için yüksek. Bizim için yüzde 5 enflasyon iyidir, bunu mutlaka gerçekleştirebilmeliyiz. Bunu başarabilirsek kurda çok fazla oynama beklemem; ama bunun kısa sürede yapılabileceğine de çok inanmıyorum. 2018'de erken seçim beklemiyorum. Belki erkene çekilir ama 2019 içinde çekilir. Seçim nedeniyle umanın ve dilerim ki kamu mâliyesi bu yıl daha da esnetilmez.

SANAYİYE DAYALI BÜYÜMELİYİZ
Ekonomide büyüme 11 olur, 5 olur... Önemli olan büyümenin kalitesidir. Biz sanayiye dayalı büyümeliyiz. "Katma değeri yüksek mallar üretmeliyiz" mottosunun gerisinde gözden kaçırmamamız gereken, teşvikleri vermemiz gereken yer sanayidir. 10 yıl perspektifli ulusal bir sanayileşme planı hazırlamalıyız. Bu plan devlet tarafından özel sektörün katkılarıyla yapılmalı. Devlet için mecburi, özel sektör için yol gösterici bu perspektifle teşviklerin verilip, ciddi biçimde sonuçlarının ölçüldüğü bir plan hayata geçirilmeli. Alarko Grubu olarak 2018'de, tam bütçeleri bağlamadık ama yüzde 12-13 büyümeyi hedefliyoruz.

Alarko'nun 2018 plan ve beklentileri
• 2018'de etken seçim beklenmiyor. Genel ekonomide yüzde 4,5 ila 5; grup olarak yüzde 12-13 büyüme öngörülüyor.
• Irak ve Suriye'nin stabiliteye doğru gitmesi Türkiye için önemli bir fırsat olarak görülüyor. Afrika'da da büyük potansiyel var...
• Turizmde beklentiler yüksek. Kıbrıs'ta bu yıl başlanacak yatırımların 2019'da tamamlanması hedefleniyor.
• Enerji alanındaki sorunların devam etmesi halinde yenilenebilir enerji alanındaki fırsatları değerlendirmeye alacak.
• Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde potansiyel pazarları zorlayacak. Kazakistan'da, 16 yılda 1.5 milyar dolar gelir getirmesi öngörülen, 530 milyon dolar yatırımı olan otoyol projesine başlayacak.

Alarko CEO'su Ayhan YAVRUCU: 2018'den Daha Umutluyum

Son Haberler

Türkiye’nin Köklü Kurumlarından Alarko Holding, 70. Yılını Yeni Yatırımları, Yeni Hedefleri ve Yeni Logosu ile Kutluyor
14.6.2024

Türkiye’nin Köklü Kurumlarından Alarko Holding, 70. Yılını Yeni Yatırımları, Yeni Hedefleri ve Yeni Logosu ile Kutluyor

Alarko Holding, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odaklı Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Kadınların Gücüne Güç Katıyor
10.6.2024

Alarko Holding, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odaklı Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Kadınların Gücüne Güç Katıyor

Alarko, Enerji Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Bir Yatırıma İmza Attı
10.6.2024

Alarko, Enerji Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Bir Yatırıma İmza Attı