MERKEZİ SİSTEMDE DE ISINDIĞIN KADAR ÖDE

          Metin
Alarko Carrier ile Alman şirketi Techem, merkezi sisteme dönen konutlara ısı ölçer cihazları takacak. Cihazlarla merkezi sistemli daireler istediği kadar ısınıp, ısındığı kadar fatura ödeyecek.

Enerji verimliliği yasasına göre bu yılın sonundan itibaren bin metrekare ve üzerinde kullanım alanı olan binalarda ısı gider paylaşımının zorunlu hale gelmesi, firmaları da harekete geçirdi. Alarko Carrier ile Alman ısı gider paylaşımı şirketi Techem, merkezi sistemle ısınan konutlarda, ısı giderlerinin paylaşımında kullanılacak sistemin sağlanması için işbirliği anlaşması yaptı.

Raporlama fiyatı 1.5 euro

Anlaşmaya göre, Techem tarafından sağlanan ekipmanın ölçüm ve raporlama hizmetini Alarko Carrier üstlenecek. Isı pay ölçer cihazıyla merkezi sistemli daireler istediği kadar ısınıp, ısındığı kadar fatura ödeyebilecek. Alarko-Techem ısı pay ölçerin kampanyalı fiyatı radyatör başına 48 euro + KDV olarak belirlenirken, aylık ölçüm ve raporlama fiyatı ise 1.5 euro olacak. Konuyla ilgili dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, ürünün kullanımıyla yakıt maliyetinde yüzde 30’a yakın tasarruf sağlanacağını söyledi. Şahin, "Isı kullanımında elektrik ve su sayacına benzer bir sistem sunuyoruz. Apartmanda ortak kazan yanacak ancak, herkes kullandığı kadar para ödeyecek. Isı gider paylaşımında daireler metrekareye göre değil harcadığı yakıt miktarına göre değerlendirilecek" dedi. Türkiye’de merkezi sistemle ısınan ve doğalgaz kullanan hane sayısının yaklaşık 1 milyon olduğunu, bir o kadar da işyeri bulunduğunu anlatan Şahin, bu nedenle pazarın gelecek vaat ettiğini kaydetti. Ürünün Türkiye’de üretimi ekonomik hale gelene kadar Almanya’dan ithal edileceğine dikkat çeken Şahin, ilk yıl satış hedeflerinin ise 20 bin adet olduğunu belirtti.

Hedef 20 bin konut

Türkiye pazarına 2006 yılında giren Techem Türkiye’nin Genel Müdürü Orhan Altun ise, Türkiye’de pazar büyüklüğünün yaklaşık 2 milyon konut seviyesinde olduğunu belirterek, bu durumun Avrupalı firmaların gözünü kamaştırdığını söyledi. Türkiye’de 2 yılda 20 bin konutu hedeflediklerini ancak şu anda sadece 10 bin konutta cihazlarının kullanıldığını anlatan Altun, sistem sayesinde yapılacak enerji tasarrufuyla Türkiye’nin yıllık kazancını ise 1 milyar dolar olarak hesapladıklarını söyledi.

25 ülkede hizmet veriyor

Isı gider paylaşım hizmetini Avrupa’da 8 milyon haneye sunan Techem’in Batı Avrupa Bölge Direktörü Günter Weiss de, ısı gider paylaşımında 55 yıllık bir tecrübeleri olduğunu ve 25’ten fazla ülkede hizmet verdiklerini söyledi. Weiss, "Dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olan Türkiye’de, her yıl 600 binden fazla yeni konut yapılıyor. Yani her yıl Almanya’dan 3 kat fazla konut inşa ediyor. Bu nedenle Türkiye’deki pazar potansiyeli çok yüksek" diye konuştu. Almanya’da hizmet verdikleri hanelerden 4.6 milyonunda yaptıkları araştırmaya göre, bir yılda ısı enerjisinden 13 milyar kWh oranında tasarruf sağlandığını belirten Weiss, bu tasarruf ile atmosfere de 3 milyon ton oranında daha az karbondioksit salındığını kaydetti.

ISI PAY ÖLÇER NASIL ÇALIŞIYOR

Isı pay ölçer sistemi, 1981 yılından bu yana Almanya’da, 1993 yılından bu yana ise Avrupa ülkelerinde kullanılıyor. Sistemde radyatörlerdeki klasik vanaların yerine sıcaklık ayarı yapabilen termostatik vanalar takılıyor. Isı pay ölçer cihazı ise peteğin üzerine monte ediliyor. Termostatik vananın üzerindeki sensorlar odanın sıcaklığını ölçüyor ve istenilen derece yakalandığında, radyatöre giden sıcak su otomatik olarak kesiliyor. Pay ölçer ise ne kadar harcama yapıldığı bilgilerini depoluyor. Sistemle istenilen oda istenilen sıcaklığa ayarlanabiliyor. Sistem, sıcaklığın 15 derecenin altına düşürülmesi halinde bilgi veriyor. Sistem monte edildikten sonra Alarko-Techem çalışanları, her ay binaya yakın bir yere gelip evin içine girmeden, radyo frekanslı okuma cihazları ile her dairenin harcama bilgilerini alıyor. Gelen fatura buradan toplanan bilgiler ışığında değerlendiriliyor ve her daireye ayrı bir döküm gönderiliyor.   10.02.2009-Referans