SANAYİ VE TİCARET GRUBU

1954 yılında kurulan, ısıtma, soğutma, havalandırma ve su basınçlandırma alanlarında faaliyet gösteren Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1998 yılında, alanında dünyanın lider kuruluşu Carrier ile eşit oranda ortaklığa girdi ve şirketin adı Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi.

Teknolojisini yenileyen, dış pazarlara erişim olanaklarını ve rekabet gücünü arttıran şirketin ana faaliyet konuları şunlardır:


Endüstriyel Faaliyetler

 • Araştırma Geliştirme 
 • Üretim

Ticaret Pazarlama Faaliyetleri

 • Pazarlama ve Satış 
 • Mühendislik ve Proje Hizmetleri, Sistem Satışları
 • İhracat
 • Temsilcilik ve İthalat

Satış Sonrası Hizmetler

 

Endüstriyel faaliyetler, Genel Yönetim Merkezi`ne bağlı olarak, Gebze ve Dudullu fabrikalarında; ticaret ve pazarlama faaliyetleri ile satış sonrası hizmetler ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya Büroları tarafından yürütülüyor.

ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, EN 50001 ve SA 8000 (Social Accountability – Sosyal Sorumluluk) sertifikalarına sahip olan Alarko Carrier, bu kapsamda yapılan çok sayıda denetimden de başarıyla geçmiş ve kaliteyi bir firma kültürü haline getirmiştir.


ÜRETİM FAALİYETLERİ

Ana Üretim Tesisi

Alarko Carrier Ana Üretim Tesisi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 60.000 m² alanda kurulmuş olup, 20.000 m² kapalı üretim alanı, 2.000 m² ofisleri, 2.000 m² test ve araştırma geliştirme binası ile sosyal ve eğitim tesislerinden oluşan modern bir komplekstir. Bu tesislerde üretilen ürünler;

 

 Merkezi Klima Alanında

 • Klima Santralleri,
 • Roof-top Klimalar,


Isıtma Alanında

 • Doğal Gaz ve LPG’ li Kombiler,
 • Motorin, Ağır Yağ ve Gaz Brülörleri,


Su Basınçlandırma Alanında

 • Dalgıç Pompalar ve Motorları,
 • Sirkülasyon Pompaları,
 • Hidroforlar.


Alarko Carrier Gebze ve Dudullu kompleksinde, Carrier’in bağlı bulunduğu UTC’nin tüm bölgelerinde kullanılan ACE (Achieving Competitive Excellence – Mükemmel Rekabet Gücüne Ulaşmak) ve Yalın İşletim Sistemi uygulanıyor. Tesislerde üretilen ürünleri sürekli geliştirmek amacıyla, Test ve Ar-Ge Tesislerinde ve Üniversiteler – TÜBİTAK ile ortak çalışmalar yapılıyor. Ayrıca Carrier’dan yapılan teknoloji transferleri ile de ürünlerde önemli gelişmeler sağlanıyor.


Radyatör Üretim Tesisi

İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan tesisin 2006 yılında tamamlanan tevsi yatırımı ile üretim kapasitesi iki katına çıkarıldı. Modernize edilen tesis 18.000 m² kapalı alanda kurulu. İç pazar için Alarko markasıyla, ihracata yönelik olarak da Carrier markasının yanısıra muhtelif OEM markalarla da üretim yapıyor.

 

   
Ticaret ve Pazarlama Faaliyetleri

Türkiye genelinde yaygın ve güçlü bir satış ve servis ağına sahip olan Alarko Carrier’ın; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’da büroları bulunuyor. Ülke genelinde 242 yetkili satıcı ve 243 satış sonrası servis birimi var. Gerek yetkili satıcı ve gerekse servis teşkilatı, showroomları ve eğitim düzeyleri ile sektörde özel bir yere sahip.

Müşteri odaklı hizmet veren Alarko Carrier, yetkili satıcılara ürün çeşitliliği sunuyor ve müşteriler için komple çözümler üretiyor. Alarko Carrier tesislerinde ürettiği ürünlere ilave olarak satış gamını tamamlamak amacıyla;

 

 • Admeco AG / İsviçre
 • Automated Logic Corporation / Amerika
 • HC BARCOL-AIR / Hollanda
 • HCPS B.V. / Hollanda
 • Hygromatic / Almanya
 • PROFROID / Fransa
 • RC Group SpA / İtalya
 • Technair / İtalya
 • Toshiba / Japonya
 • Wolf / Almanya

firmaları ile, Türkiye`deki tek yetkili olarak işbirliği yapıyor ve Split, Paket Tip Klimalar, VRF Sistemleri, Brülörler, Otomatik Kontrol Cihazları, Nemlendiriciler, Nem Alıcılar, Kanal Ekipmanları, Yangın Damperleri, Filtreler, Aksiyal Fanlar, Soğuk Odalar, Ameliyathane Klima Cihazları ve Aspiratörleri, Isı Gideri Paylaşım Sistemi Ekipmanları ithal edip kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Özellikle büyük iş merkezleri, oteller ve hastaneleri “akıllı binalar” yapan bina otomasyonu uygulamaları da komple çözüm olarak önemli bir fark yaratıyor. Hastanelerde ameliyathane klimaları ve telekomünikasyon için özel çözümler de Alarko Carrier uzmanlık alanına giriyor. Isıtma konusunda merkezi sistem kazan brülör çözümü yanında, bireysel ısıtmada kombi radyatör paketleri ile de her müşteri profili için çeşitli seçenekler sunuluyor.

Alarko Carrier Türkiye’de Enerji Verimliliği Danışmanlığı yetkisi alan ilk şirketlerden biri. Alarko Carrier kanun ve yönetmelikler çerçevesinde konusunda uzman mühendisleri ve çözüm ortakları ile hizmet ve ticari amaçlı mevcut binalarda soğutma, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme, sıhhi sıcak su, aydınlatma, otomasyon, elektrik sistemleri, yalıtım ve yenilenebilir enerji kaynakları konularında danışmanlık faaliyetlerini yürütür. Enerji etüdleri yapar ve bu etüdlerin sonucunda raporlanan önlemler için verimlilik arttırıcı projeler hazırlar. Uygulama çalışmalarına taahhütlü veya taahhütsüz destek verir.

2002 yılından bu yana, ısıtma, iklimlendirme ve su basınçlandırma ürünleri ile ilgili yedek parça ve teknik servis ekipmanları Totaline yedek parça marketi tarafından sağlanıyor. Merkezi İstanbul’da bulunan Totaline’nın İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da marketleri, Ankara’da yetkili satıcısı, ayrıca İstanbul’da bir satış noktası bulunuyor.

Alarko Carrier satış sonrası hizmetler alanında merkezi soğutma sistemleri, kombi ve split klimalara ek garanti ve değişken sözleşme şartları ile bakım hizmetleri sunuyor.

Alarko Carrier’ın modern eğitim merkezlerinde ve Academi platformu üzerinden kendi personeli ile yetkili satıcı ve servislerinin eğitimleri yapılıyor. Eğitimlerde teknik konuların yanısıra kişisel gelişim konularına da yer veriliyor.

Alarko Carrier ısıtma, iklimlendirme, hijyenik klimatizasyon ve bina otomasyonu alanlarında çok sayıda yüksek prestijli projeye imza atmaya devam ediyor.